A VIK mûszerbeszerzései
Oszcilloszkóp I. (Tektronix DSA8300 )
- Tektronix DSA8300 + kiegészítő hardver és szoftver modulok
- Optikai bemenet 12 GHz-ig – filterekkel
- Elektronikus sávszélesség akár 70 GHz
- Jitter analizátor modul
- Hullámformaszimulátor
Felhasználási terület:
Oktatásban:
Korszerű mérőeszköz használatának elsajátítása
Nagysebességű infokommunikációs összeköttetések fizikai szintű vizsgálata
Konformoncia vizsgálat
TDR és jitteranalízis
Önálló kutatási munkák
Távközlési Vizsgáló Laboratórium
A TVL mérési képességeinek kiterjesztése
Szabványosított mérések
Optikai átviteli utak vizsgálata
Helyszín: IB212 (2013.08.22.)
Oszcilloszkóp II. (Rohde & Schwarz RTO1004)
A korszerű beágyazott rendszerek fejlesztéséhez elengedhetetlen olyan mérõmûszer, amely képes analóg és digitális jelek egyidejû megjelenítésére. A pályázat keretében beszerzésre került oszcilloszkóp képes négy analóg és tizenhat digitális jel egyidejű kezelésére, fejlett triggerrendszere az egyszer? élváltás figyelésén kívül támogatja az elterjedten használt soros vonali protokollok megfelelõ eseményeinek felismerését is. A mûszer részletes specifikációja a gyártó honlapján is megtalálható.
Helyszín: IB314 (2013.08.22.)
Oszcilloszkóp III. (Rohde & Schwarz RTO1014 nagysebességű digitális mixed signal oszcilloszkóp protokoll dekóder funkciókkal)
Az elosztott beágyazott rendszerekkel kapcsolatos villamosmérnöki munka fontos eszköze a kevert típusú (analóg és digitális) jelek vizsgálatára alkalmas mixed signal oszcilloszkóp, amely a fontosabb kommunikációs protokollok dekódolására és megjelenítésére is képes.
A beszerzésre került Rohde & Schwarz RTO 1014 nagysebességű digitális mixed signal oszcilloszkóp pontosan ilyen tulajdonságokkal rendelkezik. A készülék maximálisan 1 GHz analóg sávszélességgel, 10Gsample/s mintavételi sebességgel teszi lehetővé 4 analóg és 16 digitális csatorna vizsgálatát, és az azon továbbított jelek I2C/SPI, RS232/UART, CAN/LIN, és FlexRay protokollok szerinti analízisét.
Az oszcilloszkóp számos kiegészítő analízis funkcióval is rendelkezik, amelyek a jelek valós idejű további feldolgozását és megjelenítését teszi lehetővé, ilyen például az FFT analízis, hisztogram készítés, stb.
A mérési eredmények megjeleníthetők az érintőképernyőn, külső adathordozóra menthetők, valamint mivel az RTO 1014 oszcillószkóp rendelkezik Ethernet interfésszel is, az adatok a hálózaton is elérhetővé tehetők. Mivel az oszcilloszkóp programozható is, ennek megfelelően az elosztott mérőrendszerekkel kapcsolatos oktatási és kutatási feladatokban is alkalmazható.
Helyszín: IB314 (2013.08.22.)
Audio-video Labor kialakítása
Az audio-video iparban dolgozók munkájának hatékonysága jelentős mértékben függ attól, hogy rendelkeznek-e azokkal az elméleti és gyakorlati ismeretekkel, melyek a munkahelyükön rendelkezésre álló korszerű eszközök kezeléséhez szükségesek.
A BME magas színvonalú mérnök-képzésének köszönhetően az itt tanuló hallgatók rendelkeznek a szükséges, korszerű technológiákat is magában foglaló elméleti ismeretekkel, a projekt keretében létrehozott integrált, a hang- és képfeldolgozás és -szerkesztés legkorszerűbb hardver és szoftver eszközeivel felszerelt audio-video laboratóriumnak köszönhetően pedig a hallgatók gyakorlatszerzési lehetőségei jelentősen bővültek.
A laboratórium egyben az oktatók számára is lehetőséget kínál, hogy gyakorlati tapasztalataik elmélyítése révén magasabb színvonalú, gyakorlatiasabb oktatást legyen képesek nyújtani.
A hang- és képtechnikai oktatás integrációjának elmélyítése érdekében a projekt keretében a korábban függetlenül működő Akusztikai és Video laboratóriumokat is egybenyithatóvá tettük.
Helyszín: IE221 + IE222 (2013.08.21.)
Számítógép konfigurációk 29 férőhelyes mérés/jelfeldolgozó laboratóriumhoz
A projekt keretében korábban létrehozott integrált, a hang- és képfeldolgozás és -szerkesztés legkorszerűbb hardver és szoftver eszközeivel felszerelt audio-video laboratórium 29 gépes kiterjesztése lehetővé teszi, hogy a hallgatók magas szintű gyakorlati ismereteket szerezzenek az elméletben már elsajátított hang- és video- átviteli és tömörítési, titkosítási, vízjelezési eljárások, a 3D animáció és a sztereoszkópikus képalkotás területén is. Lehetséges video és beszéd alapú alkalmazások vizsgálata is.
Ezeket a gyakorlati ismereteket a hallgatók egész évfolyamokat érintő demonstrációk, laboratóriumi gyakorlatokon keresztül végzik.
Helyszín: IB213 (2014.01.21.)
Állapotanalizátor (Logikai analizátor - Tektronix TLA6402)
A korszerû digitális berendezések fejlesztéséhez elengedhetetlen olyan mérõmûszer, amely képes nagyszámú logikai jelet egyidejûleg megjeleníteni. Az egyes jelbemenetek csoportosíthatók és az ilyen rendszerekben alkalmazott számrendszerek szerinti kódolási formában is megjeleníthetõk. A mérési adatok archiválhatók, így könnyítik a jegyzõkönyv-készítés folyamatát is. A mûszer részletes specifikációja a gyártó honlapján is megtalálható.
Helyszín: IB314 (2013.08.21.)
Novatel Flex 6 Differenciális GPS bázisállomás
A jármű navigáció és irányítás területén rendkívül fontos a jármű pozíciójának minél pontosabb ismerete. A kültéri navigáció esetében ezt többnyire GPS vevő használatával valósítják meg. A probléma a hagyományos GPS vevők esetében az, hogy a pozíciómérés pontossága a legtöbb esetben sem jobb 3 méternél. Ezt a pontosságot lehetséges javítani ún. differenciális GPS technikával. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy egy jól ismert ponthoz rögzítve elhelyezünk egy GPS vevőt, amellyel mérjük a GPS jel hibáit. A mozgó járművünkön is elhelyezünk egy másik vevőt, aminek ezeket a hibákat továbbítjuk, így az képes pontosabb értékeket szolgáltatni. Ezzel a megoldással akár 1 méter alatti pontosság is elérhető.
További lehetőség a pontosításra, hogy a GPS jel vivőfázisát mérjük és a pozícionálás hibáit ez alapján küszöböljük ki. Ezzel a technikával már deciméter alatti pontosság is elérhető. A gyakorlati problémát az okozza, hogy egy ilyen differenciális GPS rendszer működtetéséhez számos matematikai problémát kell megoldani. Sőt, ahhoz, hogy a GPS rendszert egy önműködő járművön használhassuk ezeket, a feladatokat valós időben kell megoldani.
A Novatel Flex 6 differenciális bázisállomás segítségével lehetőségünk van egy precíziós GPS bázisállomás kiépítésére. Ez alapul fog szolgálni a jövőbeli vivőfázis alapú differenciális GPS rendszerekhez kapcsolódó kutatásokhoz. Továbbá a hallgatóink a laboratóriumi tárgyak keretében a gyakorlatban is megismerhetik a differenciális GPS működését, megtapasztalhatják az ezen a területen felmerülő problémákat és megismerhetik az itt alkalmazott megoldásokat is.
Helyszín: IB313 (2013.10.31.)
Precíziós multiméter (Hameg HM8112-3)
Beágyazott szenzorok és ipari távadók fejlesztéséhez nélkülözhetetlen a pontos mérőműszer, amely a kalibrálás, ellenőrzés folyamata során nyújt hasznos segítséget. A beszerzett típus képes négyvezetékes mérésre is, amely lehetővé teszi, hogy a mérés során a mérővezetékek ellenállásából eredő hibát kiküszöböljük. A műszer részletes specifikációja a gyártó honlapján is megtalálható.
Helyszín: IB314 (2013.08.21.)
3D megjelenítőeszköz
A háromdimenziós megjelenítő rendszer célja, hogy kutatásokat végezzünk a háromdimenziós munkafelületek területén. A kutatás célja olyan interaktív felületek kialakítása, ahol napi szintű munkafolyamatok elvégzésére a hagyományos kétdimenziós ablakos felület helyett háromdimenziós térben végezhetik el a felhasználók úgy a hagyományos műveleteket, mint fájlkezelés, szerkesztési feladatok, navigáció, mint az egyes szakterületekre vonatkozó speciális feladatokat.
Külön, kiemelten foglalkozunk a háromdimenziós téren keresztüli kollaboratív és kooperatív munkavégzésre. Kollaboratív esetben a résztvevők egymástól térben távol helyezkednek el és figyelik, ahogy az egyik felhasználó a munkatérben a feladatot elvégzi, miközben kommunikációval segítik egymás munkáját, míg a kooperatív tevékenységek során ugyanazt a virtuális munkacellát közös manipulációval használják.
A megjelenítő rendszer egy úgynevezett „WALL” (fal) elrendezésű nagyméretű kijelző, amely előtt egy valós munkaasztalt helyeztünk el, illetve a virtuális tér kiegészítéseként egy valódi billentyűzet szolgál a szöveges információk bevitelére, és a szövegszerkesztéshez egy külön kétdimenziós monitor is segítségül szolgál. A fal kialakításához a megjelenítő rendszer tartalmaz két Infitec technológiára épülő projektort, hozzá kapcsolódó szűrő szemüvegekkel, illetve a falfelületen egy megfelelő méretű vászonnal.
A számítógép a háromdimenziós térben történő navigációhoz különféle bemeneti eszközökkel is el lesz látva, így egy vagy két Microsoft Kinect sztereoérzékelő, illetve néhány saját fejlesztésű követő eszköz is csatlakozik majd a rendszerhez.
Helyszín: IB411 (2013.08.21.)
Rohde&Schwarz FSQ26 jelanalizátor és SMU200A jelgenerátor
A rádiójelekkel kommunikáló berendezések gyártása és azok üzemeltetése meglehetősen összetett folyamat. A megfelelő működéshez számos kritériumnak kell megfelelni, melyek a gyakorlatban méréssel ellenőrizhetők. Ehhez megfelelő precizitású mérőberendezésekre van szükség, melyek teljesítik a szabványok által támasztott szigorú követelményeket. Ezen követelmények vonatkozhatnak általános rádiós paraméterekre, de akár speciális rádiós rendszerekre, így a mobil távközlési hálózatokra is. Az utóbbi esetben a műszerek bővítésére van szükség, amely a legtöbb esetben szoftveres, de esetenként hardveres bővítést is magában foglal.
A Rohde&Schwarz FSQ26 jelanalizátor és SMU200A jelgenerátor képesek az említett követelmények teljesítésére, és ez által a megfelelő rádiójelek mérésére, illetve azok előállítására.
Jelen hardveres és szoftveres bővítés esetében célunk az volt, hogy a Rohde&Schwarz FSQ26 jelanalizátor képes legyen újabb mobil távközlési rendszerek mérésére, illetve az SMU200A jelgenerátor ezen rendszereknek megfelelő rádiójelek előállítására. A távközlési rendszerek tekintetében a harmadik generációs (3G), a 3G-n túli (B3G) valamint a negyedik generációs (LTE) rendszerekre koncentráltunk, a műszerek bővítését ezeknek megfelelően végeztük el. Berendezéseink így képesség váltak az alapfunkciójú 3G rendszeri mérésekre, de ezen túlmenően a HSDPA és HSUPA (nagysebességű le- és feltöltés) kiegészítő vizsgálatok elvégzésére is. Ezen túl az LTE rendszerek mérése, illetve LTE rádiójelek előállítása is lehetővé vált. A műszerek alkalmasak lettek különféle csatorna sávszélességek, kódolás- és moduláció típusok, ezáltal különböző adatsebességű jelek kezelésére. Speciális esetekben mérhető a jel-zaj viszony, a spektrumalak és egyéb fontos rádiós jellemzők, de ugyanígy az adatátviteli sebesség is, és vizsgálható a különböző funkciók (pl. teljesítményszabályozás stb.) megfelelősége.
Helyszín: IB113 (2013.08.21.)
Oszcilloszkóp IV.: Rohde & Schwarz RTO 1024 nagysebességű digitális oszcilloszkóp
A villamosmérnöki mérések legalapvetőbb műszere az oszcilloszkóp, amellyel nagysebességű analóg és digitális jelek időbeli lefolyását vizsgálhatjuk. A modern komplex beágyazott rendszerek a hagyományos oszcilloszkópokkal már nem vizsgálhatók, hiszen egyfelől a vizsgált rendszerek sávszélessége, az elérhető kis mintaszám, és a trigger feltételek bonyolultsága korlátozza azt.
A beszerzésre került legmodernebb Rohde & Schwarz nagysebességű digitális oszcilloszkóp a fenti problémákra nyújt megoldást. A készülék maximálisan 2 GHz analóg sávszélességgel, 10Gsample/s mintavételi sebességgel, 80 millió minta mélységű adattárral rendelkeznek, amellyel szinte bármely modern eszköz vizsgálható. A fenti paraméterek a legérzékenyebb, 1mV-os méréshatárban is rendelkezésre állnak. Az 1 ps-nál jobb trigger jitter érték biztosítja a hosszúidejű mérések kedvező statisztikai kiértékelhetőségét.
Az RT1024 Rohde & Schwarz oszcilloszkóp különböző kiegészítő hardver és szoftver elemekkel rendelkezik. A készülék tartalmazza az MSO (Mised Signal Option) 16 csatornás, digitális jelek szimultán megfigyelésére szolgáló logikai analizátor funkciót is.
Az RTO 1024 készülék 4db 2GHz-es csatornával rendelkezik. Ezen készülék speciális alkalmazási területe, a nagysebességű soros differenciális buszok vizsgálata, mint például, Gigabit Ethernet, PCIe, SATA vagy USB. A méréshez feltétlenül szükséges aktív nagy sávszélességű, kis bemenetei kapacitású normál és differenciális mérőfejek is rendelkezésre állnak.
A készülék modern, érintő képernyős kezelői felülettel rendelkezik. Az összes funkció az előlapi kezelőszervekkel és a dinamikus grafikus menüfelelettel vezérelhető, továbbá rendelkezésre áll távoli, hálózaton keresztüli elérhetőség is.
Helyszín: IE321 (2013.08.21.)
Hálózat-analizátor - Agilent E5061B
A korábban használt spektrumanalizátorunk méltó utóda az Agilent gyártmányú hálózatanalizátor. Fontosabb tulajdonságai, illetve funkciói a következők:
Amplitúdó- és fáziskarakterisztika mérésére is alkalmas, tehát a komplex átviteli függvény is megmérhető. Korlátozott mértékben impedanciamérésre is használható.
5 Hz ... 3 GHz frekvenciatartománya lehetővé teszi szenzorhálózatok kommunikációjára szolgáló áramkörök mérését, megtartva az audio sávban történő mérések lehetőségét is.
Aktív mérőfeje révén 500 MHz-ig képes nagyimpedanciás mérésekre.
4 mérőcsatornája flexibilisen programozható. BNC- és N-csatlakozókkal is rendelkezik, hálózatok szórási paraméterei is mérhetők.
Min. 90 dB dinamikájú méréseket lehet végrehajtani.
Lineáris, logaritmikus söprési módok választhatók ki. Egyes áramkörök működéséhez DC biasra is szükség van, az analizátor ennek kiadására is képes.
A megjelenítés testre szabható, a mérési eredmények többféleképpen (pl. USB) letölthetők.
Helyszín: IE317 (2013.08.21.)