Az ÉMK mûszerbeszerzései
Aszfaltkeverékek vizsgálatára alkalmas háromtengelyű (triaxiális) terhelő berendezés
Az univerzális szervo-hidraulikus vizsgálógép, ahogy a neve is mutatja rendkívül sokféleképpen alkalmazható az aszfaltok merevségi és fáradási tulajdonságainak meghatározására.
Elsődleges előnye, hogy az aszfaltok plasztikus deformációs hajlamát, azaz a maradó alakváltozásokkal szembeni ellenálló képességét teljesítmény alapon tudjuk vele vizsgálni, szemben a hazánkban jelenleg elterjedten alkalmazott teljesítmény elvű kis és nagy kerekes vizsgálóberendezésekkel. Ebben az esetben meghatározhatóvá válik a próbatest teljes feszültségi állapota, és így megbízhatóbb eredményekhez juthatunk, pontosabb anyagmodellekkel számolhatunk.
A berendezés másik előnye, hogy nemcsak háromtengelyű ismételt terhelésű összenyomódási vizsgálatokat lehet végezni a segítségével, hanem hasító-húzó vizsgálatokat hengeres próbatesten (IT-CY), simple performance tester vizsgálatot giratoros próbatesten (SPT) és dinamikus kúszás vizsgálatokat. Mindezeket pedig - szemben az eredeti vizsgáló berendezésekkel - sokoldalúan variálható vizsgálati feltételek mellett tehetjük meg.
Helyszín: ÉL35 (2013.08.21.)
Feszültség pályás háromtengelyű (triaxiális) terhelő berendezés
Az eszköz egy teljesen automatizált triaxiális vizsgálatok elvégzésére alkalmas rendszer, amelyet elsősorban „feszültségpályás” vizsgálatokra elvégzésére ideális. A korszerű, számítógéppel vezérelhető terhelőrendszer egy a függőleges terhelést biztosító nyomóberendezésből és egy másik, a vízszintes feszültséget („cellanyomást”) szabályozó hidraulikus rendszerből áll. Szintén hidraulikus úton szabályozható vagy mérhető a talajmintákban uralkodó pórusvíznyomás.
A vizsgálatok során egymástól függetlenül mérhető a talajminták térfogatváltozása valamint tengely- és sugárirányú alakváltozások. Míg az első kettő mérése a triaxiális vizsgálatoknál megszokott módon bár a megszokottnál nagyobb pontossággal lehetséges, a sugárirányú alakváltozások mérésének lehetőségét nagy pontosságú optikai mérési rendszer teszi lehetővé. A folyamatos visszacsatolás és számítógépes vezérlés szinte bármilyen terhelési állapot illetve folyamat létrehozását (szinte tetszőleges „feszültségpálya” alkalmazását) teszi lehetővé. Ez azért különösen fontos, mert a talajok viselkedését a korábbi feszültségállapotok (pl. előterheltség) jelentősen befolyásolhatják.
A korszerű kontroll- és vezérlési rendszer akár olyan speciális vizsgálatok elvégzését is lehetővé teszi, mint például a nyugalmi földnyomás melletti („K0”), vagy lassú ciklikus vizsgálat.
Helyszín: K A 20 (2013.08.21.)
Mikrokopter ARF Okto XL - Drón
A légi fotogrammetria napjainkra paradigmaváltás előtt áll, amelynek folyamán a korábbi költséges, nagy műszaki és szakember-felszereltséget igénylő légi felmérési mód helyett olcsó, gyors és hatékony eszközök kerülnek be a gyakorlatba. A fejlődést alapvetően a mikroelektronika és a szoftveripar modern vívmányainak köszönhetjük. A légifényképezést végző kamera hordozója ebben a megoldásban egy stabilan pozícionálható, szabadon vezérelhető ember nélküli repülő eszköz, a drón. Másik ismert angol megnevezésével Unmanned Aerial Vehicle (UAV).
A drón mintegy félórás repülése során előre adott útvonalon képes repülni, kameraképeket készíteni, ezáltal légifényképező repülés végezhető. A nyert fényképek összeillesztésével térkép, épületmodell, felszínmodell vagy más terepi adatbázis hozható létre, továbbá alkalmas távérzékelési adatnyerésre is. A cserélhető képalkotó lehetősége révén akár termokamerás vagy más képalkotó eszköz is a levegőbe emelhető. Stabil vezérlésének köszönhetően képes „egy helyben” lebegve képsorozatokat készíteni, amely monitoring jellegű vizsgálatokra nyújt lehetőséget. Az adatok feldolgozása teljes mértékben a fotogrammetriai szoftverháttérrel biztosítható.
Helyszín: K131 (2014.01.21.)
Közvetlen nyíróberendezés elektronikus mérőrendszer és automatikus vezérlés
A Geotechnikai Tanszék Laboratóriumában található, 25cm*25cm alapterületű, közvetlen (dobozos) nyírógép jelenleg csak kézi meghajtással és adatleolvasással működtethető. A nyíródobozzal ennek ellenére több vizsgálat is készül, mivel nagyátmérőjű talajszemcsék, geoműanyagok és hulladékok vizsgálatára csak ez a műszer alkalmas.
A modernebb, egyszerűbb, pontosabb és felhasználóbarát működés érdekében a nyíróberendezés erőátvitele elektromos meghajtást kapott, amit frekvenciaváltóval lehet vezérelni. A programozható erőátvitelnek köszönhetően a doboz dinamikus, ciklikus terhelése is már megvalósítható, ami a nemzetközi szakirodalom szerint a dinamikus vizsgálatoknál rendkívül célravezető. Az alakváltozások méréséhez és az adatok rögzítéséhez elektromos szenzorokra kerültek felszerelésre. Az elektromos motor és a mérő műszerek összehangolását központi vezérlőegység biztosítja. Az eredmények kiértékelhetősége érdekében a mért adatokat táblázatos formába történő feldolgozását végezi el a az adatfeldolgozó eszköz.
Helyszín: K20 / 03 (2014.04.14.)
BIOHIT automata mintaadagoló berendezés
A mérések megkezdése előtt a minták adagolása történik. A hagyományos mérőhengeres minta kimérés kiváltására szolgál az automata mintaadagoló egységgel történő bemérés. A minták szétosztása gyors, pontos, kezelése egyszerű. Továbbá a készülék használatával lehetőség nyílik a 24 órás időciklusban történő automatizált mintavételre.
Helyszín: K39(2014.04.14.)
BIOHIT automata mintaadagoló berendezés
A vizsgálandó komponensek köre az aktuális jogszabályoknak megfelelően kiterjesztendő az összes paraméterek meghatározására is. Azaz nemcsak az oldott összetevők szennyezők vizsgálata szükséges, hanem a lebegőanyagokhoz, partikulált részecskékhez kötött szilárd komponensek meghatározása is. Pl. összes nitrogén, összes foszfor, összes szervesanyag, összes vas stb. Az összes paraméterek meghatározásához szükséges egy magas hőmérsékletű, állítható hőmérséklet tartományú, saválló, termosztáttal ellátott több mintahelyes roncsoló berendezés. Roncsolás (feltárás) hatására a partikulált összetevők oldatba kerülnek, a további vizsgálatok klasszikus analitikai módszerekkel elvégezhetők.
Helyszín: K36 (2014.04.14.)
Vezeték nélküli billentyűzet+egér+presenter és monitor
A laboratórium fejlesztése során beszerzett dinamikus triaxiális berendezés jelenleg az egyik legkorszerűbb aszfaltvizsgáló berendezés, mellyel korszerű, ám nagy adatmennyiséget létrehozó mérések végezhetők.
A laboratóriumi gyakorlat keretében évente több mint 100 hallgatónak is bemutatjuk. A nagy érdeklődésre való tekintettel a későbbiek folyamán szeretnénk a laborgyakorlaton belül egy teljes gyakorlati alkalmat (4 óra) az új eszköz bemutatására szentelni, ezért az egyik gyakorlatot közvetlenül az eszköz helységében szeretnénk megtartani, hogy hallgatók az eszköz működését és beállítási lehetőségeit is megismerjék. Emellett a gyakorlat keretein belül a bemutatás követő órákon kisebb csoportokban felügyelet mellett nem egyszer ténylegesen is vizsgálatokat végeznének a berendezéssel. Továbbá a megváltozott igényeket figyelembe véve hamarosan szándékunkban áll az angol nyelvű képzés keretein belül is elindítani a laboratóriumi gyakorlatot.
A megnövekedett oktatási és kutatási igény kielégítése, valamint a nagyszámú mérési adat feldolgozása céljából a meglévő számítógéphez tartozó könnyebb adatbevitel szolgáló vezeték nélküli billentyűzet+egér és monitor beszerzése lett szükséges.
Az eredmények bemutatásának segítésére presenter beszerzése történt meg, mely a mérési eredmények hallgatóknak illetve konferenciákon történő bemutatásához nyújt majd segítséget.
Helyszín: K36 (2014.04.14.)
Adatfeldolgozó és dokumentáló számítógép konfiguráció
A Geotechnikai Tanszék Laboratóriumában beszerzésre került feszültségpályás triaxiális berendezés és automatizált nyírógép digitális adatállományt állít elő. Az adatállományok kezelésének és kiértékelésének elősegítése érdekében új számítógépre volt szükség. Az asztali számítógép nagy kapacitása miatt a nagy méretű fileok mozgatása és a velük végzett munka könnyebbé és egyszerűbbé vált.
Helyszín: K mf 20(2014.04.14.)
Eredménytároló és bemutató rendszer
AA Geotechnikai Tanszék Laboratóriumában beszerzésre került feszültségpályás triaxiális berendezés és automatizált nyírógép digitális adatállományt állít elő. Az adatállományok kezelésének és kiértékelésének elősegítése érdekében eredménytároló és bemutató eszközökre volt szükség.
A nagyátmérőjű képernyőkön az eredmények átláthatóbbá válnak, ezzel egyszerűsítve és könnyebbé téve a munkát. A nagyátmérőjű monitorok további előnye, hogy nagy számú hallgató tudja körbe állni, így interaktívabbá tehető az előadás.
A megjelenítést és a mérések közbeni vagy adatfeldolgozást követő magyarázatokat segíti a kivetítőkön való mutatásra alkalmas prezenter eszköz.
A hallgatói és kutató munkához végzett nagyszámú mérések adatfilejait a szerverünkön tároljuk. A beépíthető adattárolókkal a szerverkapacitást tudtuk növelni.
Helyszín: K mf 20(2014.04.14.)